Projekat "Podrška Visokom savetu sudstva" (dalje: Projekat) nastavlja da pruža podršku unapređenju ključnih mehanizama usmerenih ka harmonizaciji sudske prakse u Srbiji. Aktivnosti se nadovezuju na dosadašnje inicijative Evropske unije, uspešno sprovedene kroz projekte „Unapređenje efikasnosti pravosuđa“ i „Podrška Vrhovnom kasacionom sudu“, tokom čije je realizacije razvijena i implementirana elektronska baza podataka sudske prakse.
Baza podataka, koja sadrži odluke Vrhovnog kasacionog suda, četiri apelaciona suda, Privrednog apelacionog suda, Upravnog suda i Prekršajnog apelacionog suda, organizovana je u dva dela:
- Javni deo baze, dostupan građanima (https://sudskapraksa.sud.rs) u kojem se nalaze anonimizirane odluke
- Zatvoreni deo baze, dostupna sudijama (https://sudskeodluke.sud.rs) u kojem se nalaze integralne odluke
Tako organizovana baza podataka ima dvostruku ulogu – da upozna stručnu i drugu javnost sa praksom ovih sudova, ali i da omogući sudijama i sudijskim pomoćnicima da efikasno prate praksu svog suda kao i ostalih sudova iste ili niže instance.
Uspostavljen način pretrage baze podataka sudske prakse omogućava korisnicima da postave specifične kriterijume za pretraživanje i filtriranje odluka u bazi, odnosno da odaberu određenu vrstu suda, konkretnu pravnu stvar ili da iz kataloga baze podataka izaberu deskriptor koji najpribližnije opisuje suštinu odluke (npr. „raskid ugovora o radu”, „podela imovine stečene tokom braka”, „ćutanje administracije” itd.). Sudovi čije se odluke nalaze u bazi sudske prakse usvojili su kataloge deskriptora (Lista deskriptora) koji odgovaraju pravnim oblastima iz njihove nadležnosti. Pored toga, odluke se mogu pretraživati prema pojavljivanju određenog pojma u tekstu odluke (pretraga celog teksta - slično Guglu). Na ovaj način, čak i građani koji nisu formalno pravno obrazovani mogu lako da se upoznaju sa praksom srpskih sudova u konkretnim pravnim okolnostima koje ih interesuju.
Projekat je u prethodnom periodu aktivno podržao uključivanje odluka Upravnog suda u bazu podataka. Usvojena je veoma detaljna Lista deskriptora (pravnih instituta i pojmova) iz nadležnosti ovog suda i oko 200.000 odluka, koje su postojale u staroj bazi podataka Upravnog suda, preneto je u bazu sudske prakse i preraspoređeno na osnovi novousvojene liste deskriptora. Pravni i informatički stručnjaci angažovani u okviru projekta obučili su za korišćenje baze podataka sudske prakse preko 100 sudija i sudijskih pomoćnika Upravnog suda, u sedištu suda i područnim jedinicama Upravnog suda u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu. U okviru projekta su prethodno obučeni zaposleni u administraciji Upravnog suda kako bi mogli da postave odluke u bazu podataka sudske prakse i organizuju prenos strarihodluka ovog suda na novu platformu.
Još jedan rezultat projekta koji doprinosi značaju baze podataka je činjenica da je više od 40 odluka Vrhovnog kasacionog suda i apelacionih sudova povezano sa prevedenim odlukama Evropskog suda za ljudska prava iz baze podataka eCASE Pravosudne akademije, omogućavajući sudijama i građanima da istraže odluke domaćih sudova koje su u vezi sa praksom Evropskog suda za ljudska prava.
Trenutno se u bazi podataka nalaze odluke sledećih sudova:
- Vrhovni kasacioni sud (13.085 anonimiziranih odluka)
- Apelacioni sudovi (73.970 integralnih i 4.220 anonimiziranih odluka)
- Privredni apelacioni sud (14.557 integralnih i 1.974 anonimiziranih odluka)
- Upravni sud (165.570 integralnih i 9.553 integralnih anonimiziranih odluka)
- Apelacioni sud za prekršaje (5.874 integralne odluke)